logo
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Eduskuntavaalit 2027
    • Kärkialoitteet
      • Parempi työaika
      • Perusturva 1500
      • Rauha
      • Ympäristö
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Leikkaaminen vain pahentaa ongelmia

    Ajankohtaista
    3.9.2013 - 20:07  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    kuva Kypärämäen osaston arkisto
    Kuvassa SKP:n Jyväskylän aktiivit kampanjoimassa aurinkoisella kävelykadulla

    Hallituksen budjettiriihessä sopimat rakennemuutokset tuhoavat kunnista palveluja ja 20 000 työpaikkaa. Lisäksi ne heikentävät nuorten työttömyysturvaa ja opintotukea, kaventavat lasten päivähoito-oikeutta ja nostavat eläke-ikää. Työttömyysturvan 300 euron suojaosa ei koske kaikista köyhimmässä asemassa olevia, eli toimeentulotukea saavia.

    SKP vastustaa julkisten palvelujen ja perusturvan heikentämistä. Leikkauspolitiikan sijasta on puututtava talouden todellisiin rakenneongelmiin. Näitä ovat tulonjaon vääristyminen pääomatulon saajien hyväksi, kuntien valtionosuuksien vähyys ja EU:n talouskurisopimusten pakkopaita. Hallitus on unohtanut ohjelmansa mukaiset harmaan talouden torjuntatavoitteet eikä ole uskaltanut aloittaa finanssikriisin torjuntaa.

    Kunnissa on syytä nousta laajaan vastarintaan Jyrki Kataisen hallituksen ajamaa kunnallisten palvelujen ja kuntien itsehallinnon romuttamista vastaan. Hallituksen budjettiratkaisut leikkaavat kuntien valtionosuuksia jo yhteensä 1,4 miljardilla eurolla. Nyt hallitus päätti vielä lisäksi karsia miljardilla eurolla kuntien palveluja ja muka säästää toisen miljardin muun muassa kunnallisveroja korottamalla.

    Kuntien palvelujen leikkaamisesta hyötyvät vain lisää markkinoita kärkkyvät yksityiset yritykset. SKP vaatii leikkaamisen sijasta kuntien valtionosuuksien korottamista. Rahaa tähän löytyy muun muassa perumalla yrityksille annettu miljardiluokan veroalennus ja karsimalla asehankintoja.

    Hallituspuolueet ovat pettäneet muun muassa nuorille, opiskelijoille, lapsiperheille ja eläkeläisille antamansa lupaukset. SKP ei hyväksy nuorten työttömyysturvan heikentämistä, opintotuen saantiajan lyhentämistä, lasten päivähoito-oikeuden kaventamista eikä hallituksen valmisteluun laittamaa eläkeiän korottamista.

    Hallitus pelaa vain markkinatalouden pelimerkeillä ja luottaa turhaan suuryritysten luovan työtä ja hyvinvointia. Sen sijaan yhteiskunnan tulisi itse rakentaa tulevaisuutta perustamalla työtä antavaa tuotantoa ja palveluja.

    Varsinkin hallitusvasemmistolta on syytä kysyä, miksi se on hylännyt palkansaajien etujen puolustamisen ja yhtynyt työnantajapiirien vaatimuksiin nollalinjan palkkaratkaisuista ja halpatyövoiman markkinoiden laajentamisesta. Aikaansaatu sopimus on kehno ja merkki epäonnistuneesta politiikasta. SKP vaatii hallituksen eroa.

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1286 2
    22.10.2026
    Jiri Mäntysalo

    Työlle ja taistelulle jatkuvuutta – testamenttilahjoitus Spartacus-säätiölle on merkityksellinen

    Työ toisenlaisen maailman ja työväenluokan vapautuksen puolesta on monelle meille elämänmittainen tehtävä.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen FIN
    21.10.2026

    Antikapitalistinen foorumi kutsuu mukaan Tampereelle 14.11.

    Antikapitalistinen foorumi 2026 banneri ilmoittautuminen
    21.10.2026

    Anti-Capitalist Forum invites activists to Tampere on 14 November

    SKP JVP tapaaminen 151026 2
    15.10.2026
    SKP

    Sri Lanka nousee vasemmistopolitiikalla – SKP tapasi JVP:n delegaation

    Kuva asunnottomuus Tiedonantaja kuva Emma Gronqvist
    14.10.2026
    SKP:n Sote-ryhmä

    Koti on ihmisen perusoikeus

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste