Marokon armeijan joukkomurhat ja miehitys Länsi-Saharassa tuomittava
SKP:n poliittinen toimikunta vaatii Marokon viranomaisia vetäytymään valloittamiltaan alueilta Länsi-Saharasta ja lopettamaan heti länsisaharalaisiin kohdistuvan alistamisen, väkivallan ja joukkomurhat.
Marokon armeija on iskenyt 8.11. kovin ottein 20 000 länsisaharalaisen Gdeim Izikin leiriin. Iskuissa on kuollut useita ihmisiä. Marokon armeijan tuhoama leiri oli vastalause marokkolaisten koventuneisiin otteisiin länsisaharalaisten pääkaupungissa El Aaiúnissa. Nyt 20 000 ihmistä on liikkeellä ilman suojaa, ja useita leirissä olleita länsisaharalaisia on ilmoitettu kadonneiksi. On tuomittavaa, että Marokon viranomaiset ovat häätäneet kansainvälisen median alueelta ja siten sensuroineet julkisen tiedonvälityksen.
On edistettävä YK:n yrityksiä ratkaista kiista, joka pitää länsisaharalaisia Afrikan viimeisen siirtomaan asukkaina. YK:n ponnistuksia kansanäänestyksen järjestämiseksi länsisaharalaisten keskuudessa on jatkettava, jotta vuosikymmeniä jatkunut, häpeällinen miehitysvalta saataisiin loppumaan.
SKP:n poliittinen toimikunta ilmaisee tukensa ja myötätuntonsa oikeuksiensa puolesta taisteleville länsisaharalaisille ja Polisariolle.
Samalla SKP vaatii EU:ta tunnustamaan sen, että miehitetyn alueen luonnonvarojen hyödyntäminen paikallisilta asukkailta kysymättä rikkoo räikeästi kansainvälistä oikeutta eikä EU:n siksi tule neuvotella Marokon kanssa kauppasopimuksista, jotka koskevat Länsi-Saharan alueita.
SKP:n poliittinen toimikunta vetoaa Suomen Marokon suurlähettilään kautta Marokon hallitukseen, jotta väkivaltaisuudet loppuvat ja neuvotteluja Länsi-Saharan vapautusliikkeen, Polisarion kanssa edistetään.
SKP:n poliittinen toimikunta 9.11.2010: