logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    EU:n sisämarkkinat uhkaavat julkisia palveluja

    Ajankohtaista
    12.6.2009 - 10:52  (Muokattu 6.11.2025 - 13:38)
    Lena Huldén

    Suomalaisessa EU-vaalikeskustelussa on sivuutettu hämmästyttävän vähin äänin hallituksen uusi linjanveto, jonka mukaan EU:n sisämarkkinoiden laajentamiselta pitää poistaa kaikki esteet. Äänestäjien olisi syytä tietää, hyväksyvätkö vaalikampanjaa käyvät puolueet ja ehdokkaat tämän hallituksen linjanvedon.

    Eduskunnan käsittelyssä olevassa EU-selonteossa hallitus korostaa, että ”erityisesti palvelumarkkinoilla on paljon tehtävää sisämarkkinoiden syventämiseksi”. Tämä on muutos Suomen EU-politiikassa, joka painotti vielä palveludirektiiviä valmistaessa jäsenmaiden oikeutta turvata kansallisilla säädöksillä julkisia palveluja ja sosiaaliturvaa.

    Hallituksen uusi linjaus voimistaa painetta kilpailuttaa ja yksityistää julkisia palveluja. Se uhkaa myös työntekijöiden sopimusturvaa, johon liittyy edelleen monia kansallisesti sovittuja säädöksiä.

    Hallitus ajaa sisämarkkinoiden laajentamista myös energia-alalla. Selonteossa esitetty EU:n yhteisten energiamarkkinoiden luominen johtaisi suomalaisten sähkölaskujen nousuun, sillä Keski-Euroopassa sähkön hinta on keskimäärin korkeampi kuin Suomessa.

    Innokkuus laajentaa sisämarkkinoita kuvastaa sitä, miten kritiikittömästi porvarihallitus suhtautuu markkinoiden vapauteen, vaikka se on johtanut koko maailmantalouden syvään kriisiin.

    SKP, Euroopan vasemmisto ja kommunistit esittävät järjestelmän perusteisiin asti menevää muutosta, jolla ihmisten oikeudet asetetaan markkinoiden vapauden ja voitontavoittelun edelle. Vastustamme EU:n ja hallituksen ajamaa julkisten palvelujen laajenevaa kilpailuttamista ja yksityistämistä. Meidän mielestämme eduskunnan on hylättävä hallituksen esittämä sisämarkkinoiden laajentaminen ja sisämarkkinoita vielä rajaavien julkisia palveluja, sosiaaliturvaa ja työehtoja koskevien kansallisten säädösten romuttaminen.

    SKP:n varapuheenjohtaja Lena Huldén Vantaalla 27.5.09:

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste