logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Kapitalistit Ukrainan kimpussa

    Ajankohtaista
    3.3.2014 - 19:52  (Muokattu 6.11.2025 - 13:39)
    SKP:n poliittinen toimikunta
    kuva SKP arkisto
    Aseiden kalistelu Ukrainassa on lopetettava.

    Ukrainan oligarkkien ryöstökapitalismi sekä EU:n USA:n ja Venäjän suurvaltapolitiikka ovat ajaneet Ukrainan ja sen kansalaiset taloudelliseen ja poliittiseen ahdinkoon.

    Ukrainan vallankaappauksen taustalla on Ukrainalaisten pettymys presidentti Viktor Janukovitshin kyvyttömyyteen pitää vaalilupauksensa ja kääntää maan politiikan suunta. Kun Janukovitsh ei viime vuoden lopulla suostunut EU:n ja Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n kohtuuttomaan sopimukseen, alkoivat mielenosoitukset, jotka nopeasti kääntyivät kilpailevan kapitalistieliitin masinoimiksi. Tilanteen edetessä ja väkivaltaisuuksien kasvaessa oppositiossa voimakasta roolia ottivat erilaiset äärioikeiston ryhmittymät. Demokraattisesti valitulta presidentiltä kaapattiin valta, minkä jälkeen valtaan nousi väliaikainen hallitus.

    Ensimmäisinä toiminaan lännen tukema uusi hallitus heikensi venäjän kielen asemaa ja laillisti natsipuolueet. Ukrainan väliaikainen hallitus koostuu uusista oligarkeista. Esimerkiksi pääministeri Arseni Jatsenjukilla on läheiset suhteet Yhdysvaltoihin ja on entinen Ukrainan keskuspankin johtaja. Valtiovarainministeri on entinen PrivatBankin johtaja, energiaministeri entinen energiafirman johtaja ja aluepolitiikan ministeri on agro- ja kiinteistöbisneksen miljonääri.

    Myös äärioikeistolla on hallituksessa avainpaikkoja. Varapääministeri (Svoboda) vastustaa venäjän kielen asemaa, kommunisteja, juutalaisia ja aborttia. Maatalousministeri (Svoboda) saa miljoonatulot maatalousbisneksestä ja juutalaisia ja kommunisteja vastustavan Oikeistosektorin johtaja on turvallisuusneuvoston varajohtajana.

    SKP tuomitsee Ukrainan natsimielisten oikeistoryhmittymien demokratian ja ihmisoikeuksien vastaisen toiminnan. Taustalla on toisen maailmansodan natsien ihailu, josta esimerkkinä kommunisteihin kohdistuvat vainot, kuten Ukrainan kommunistisen puolueen puheenjohtajan asunnon tuhopoltto.

    Euroopan unioni ja Yhdysvallat tukivat avoimesti opposition valtaannousua. Yhdysvaltojen ja Naton valtapiirin laajentuminen Venäjän rajoille on saanut maan reagoimaan voimakkaasti. Pitempään maailmanpolitiikkaa seuranneille kapitalistisen Venäjän suhtautuminen ei voinut tulla yllätyksenä. Irakin, Afganistanin ja Libyan sodat ovat jo aiemmin osoittaneet, että suurvaltapolitiikassa kansainvälisen oikeuden rikkomukset ovat puolin ja toisin arkipäivää.

    SKP vaatii aseiden kalistelun lopettamista. Ukrainan kriisiin on etsittävä poliittista ja diplomaattista ratkaisua. EU ei kuitenkaan ole oikea kanava, sillä EU:lla ei ole toimivaltaa puuttua Ukrainan tilanteeseen. YK ja Euroopan yhteistyöjärjestö Etyj ovat luontevampia kanvia. On myös vaadittava, että Ukraina säilyy jatkossakin sotilaallisesti riippumattomana.

    Ukrainan on taloutensa nostamiseksi pyrittävä yhteistyöhön sekä EU:n että Venäjän kanssa ilman, että Ukrainan tarvitsee taipua EU:n ja Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n vaatimiin talouden hevoskuureihin, jotka ajaisivat laajat kansanjoukot entistä ahtaammalle. Ukraina tarvitsee joka tapauksessa taloutensa kohentamiseksi parin vuoden aikana noin 25 miljardin euron edestä hätälainaa. Lisäksi Ukrainan uuden johdon on sitouduttava takaamaan, ettei maan venäjänkielistä väestöä sorreta. Myös mielenosoitusten aikana väkivaltaisuuksiin syyllistynyt äärioikeisto ja muut oppositiopuolen edustajat on saatettava oikeuden eteen.

    SKP:n poliittinen toimikunta

    Uusimmat artikkelit

    Ulkona järjestetty mielenosoitus Helsingin keskustassa Kampissa. Ryhmä ihmisiä seisoo lumisella korokkeella ja pitelee kurdilippuja. Yksi henkilö nostaa lipun korkealle ilmaan. Osallistujilla on talvivaatteet ja huiveja, ja taustalla näkyy suuria rakennuksia.
    29.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Rojava tuhoutuu lännen katsoessa muualle 

    Pohjois- ja Itä-Syyriassa on käynnissä nopea ja vaarallinen kehitys, joka uhkaa tuhota Rojavan demokraattisen itsehallinnon ja johtaa tuhoisaan hyökkäykseen kurdiväestöä ...

    Musta nahkainen salkku lattialla pöytien ja tuolien keskellä sisätilassa. Salkussa on poliittisia tarroja, muun muassa sateenkaarilippu, kommunistien tähti ja Euroopan vasemmiston tarra ”We want direct democracy now”.
    28.1.2026
    SKP

    SKP:n verkkosivut uudistettu

    Kädessä pidetty kyltti mielenosoituksessa iltahämärässä. Kyltissä lukee ”Jäähyväiset aseille, joilla elämää suojellaan. Jäähyväiset aseille, joilla elämä tuhotaan” ja siinä on rauhankyyhkyn kuva. Kyltin ympärille on kiedottu vaaleanpunaiset valonauhat. Taustalla näkyy valaistu rakennus ja mielenosoittajia.
    27.1.2026
    SKP:n Uudenmaan piirijärjestö

    Uudenmaan kommunistit: Suomen poliittinen johto heikentää maamme turvallisuutta

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste