logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Äänikynnys kaventaa demokratiaa

    Ajankohtaista
    24.2.2011 - 17:15
    Yrjö Hakanen
    Veikko Koivusalo / Tiedonantaja
    Äänikynnys kaventaisi demokratiaa.

    Porvarihallituksen vaalilakiin ajama kolmen prosentin äänikynnys on kohdannut eduskunnassa vastustusta. Perustuslakivaliokunnan kuulemat asiantuntijat tyrmäsivät esityksen ja valiokunta esittää nyt kynnyksen alentamista kahteen prosenttiin.

    SKP on vaatinut ja vaatii äänikynnyksen hylkäämistä kokonaan. Useimmissa muissa suhteellista vaalitapaa käyttävissä maissa ei ole äänikynnyksiä. Suomessa mikään uusi puolue ei ole vuoden 1945 vaalien jälkeen ylittänyt ensimmäisellä kerralla eduskuntaan noustessaan hallituksen esittämää kolmen prosentin äänikynnystä.

    Äänikynnystä ei tarvita mihinkään muuhun kuin eduskunnan säätiöimiseen vanhoille puolueille ja uusien vaihtoehtojen eduskuntaan nousun vaikeuttamiseen. Oikeusministeri Tuija Braxin ja hallituksen ajama äänikynnys antaa eduskuntapuolueiden äänille bonuskertoimen, joka vääristää ja rajoittaa äänioikeuden yhdenvertaisuutta.

    Valtapeli vaalilain muutoksen valmistelussa on poikkeuksellisen likaista. Kaikki nykyiset eduskuntapuolueet ovat ajane vain omia etujaan ja pyrkineet maksimoimaan paikkansa demokratiasta piittaamatta. Pyrkimys muuttaa eduskuntavaalit eräänlaiseksi ”suljetuksi liigaksi” on omiaan vähentämään äänestysaktiivisuutta rajoittamalla äänestäjien vaikutusmahdollisuuksia.

    Vaalien suhteellisuuden parantaminen edellyttää äänikynnysten sijasta valtakunnallisia tasauspaikkoja. Esimerkiksi 20 kansanedustajan valitseminen tasauspaikoilla parantaisi merkittävästi suhteellisuutta ilman mitään äänikynnyksiä. Äänioikeuden vaikutuksen kaventamisen sijasta pitäisi päätöksentekoa demokratisoida lisäämällä kansalaisten suoria vaikutusmahdollisuuksia muun muassa kansanäänestyksillä, kansalaisaloiteoikeudella ja lähidemokratialla.

    Ety-järjestön vaalitarkkailijat ovat tulossa ensi kertaa Suomeen. Valitettavasti se ei näytä valtapuolueita hillitsevän. Äänikynnyksen lisäksi uusien vaihtoehtojen esille pääsemistä rajoitetaan keskittymällä valtamediassa lähinnä suurten puolueiden ja kokoomuksen lellikin, perussuomalaisten kampanjoiden esittelyyn. Valtapuolueet pönkittävät asemaansa myös jakamalla itselleen veronmaksajien varoista puoluetukea.

    Yrjö Hakanen

    Uusimmat artikkelit

    Ydinaseiden vastaisia mielenosoittajia eduskuntatalon edustalla, portailla pidetään banderollia, jossa lukee "Maailma ilman ydinaseita".
    2.4.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Ei kiitos ydinaseille!

    Suomen kommunistinen puolue vastustaa jyrkästi ydinaseiden tuontia Suomeen.

    Euroopan vasemmiston kolmesta erilaisesta visuaalisesta somekuvasta muodostettu bannerikollaasi.
    1.4.2026
    SKP

    Taistelu voidaan yhä voittaa – Euroopan vasemmiston kongressi uudistaa strategiaa 17.–18.4.

    Kommunistinuoret Liity nuoriin ja puolueeseen
    18.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Kommunistinuoret radikaalin politiikan veturina

    Abstrakti digitaalinen kuvitus: läpinäkyviä kuutiomaisia rakenteita ja punaisia valopisteitä, jotka muistuttavat tietokonesirujen tai dataverkon sisäistä rakennetta.
    11.3.2026
    Euroopan vasemmisto / European Left

    Tekoälyn palveltava ihmisiä ja demokratiaa

    Rauhanmielenosoitus Yhdysvalloissa Iraniin hyökkäämistä vastaan.
    5.3.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Pommit pois Iranista! 

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste