logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Yhteystiedot
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Suomen pidettävä kiinni ihmisoikeuksista ja niiden kunnioittamisesta

    Ajankohtaista Kannanotot
    Avainsanat: kurdit, Turkki
    29.8.2024 - 15:25
    SKP
    Nainen elämä vapaus Helsinki
    Kuvassa kurdit ja muut aktivistit rauhanomaisessa mielenosoituksessa vastustamassa Iranin hallitusta. Kuvassa esiintyvien ihmisten kasvot on peitetty tunnistamisen estämiseksi. Kuva Tiina Sandberg

    Turkki on pidättänyt Suomen kansalaisen epäiltynä toimimisesta Kurdistanin työväenpuolueen (PKK) hyväksi. Turkki luokittelee PKK:n terroristijärjestöksi, samoin kuin EU, vaikka määritelmä on tuomioistuimissa todettu pitämättömäksi.

    Suomen valtio solmi Nato-jäsenyyden edistämiseksi yhteistyösopimuksen Turkin kanssa. Tässä sopimuksessa sovittiin nimenomaan tietojen välittämisestä muun muassa PKK:ssa toimivista aktivisteista. Tällä hetkellä ei ole tiedossa, onko tässä tapauksessa käytetty tämänkaltaisia tietoja. Samanlaisen sopimuksen on kuitenkin Turkin kanssa solminut myös Ruotsi, jossa toimivia kurdiaktivisteja on myös pidätetty Turkissa. Aktivisteja uhkaavat pitkät vankilatuomiot toiminnastaan kurdien tilanteen parantamiseksi.

    Suomen kommunistinen puolue katsoo, että Suomen on pidettävä kiinni ihmisoikeuksista ja niiden kunnioittamisesta myös hankalissa tilanteissa. Turkin kanssa ei tule vaihtaa tietoja silloin kun niitä voidaan käyttää tukahduttamaan ihmisten oikeutta esimerkiksi mielenosoittamiseen ja hallitusten toimien kritisoimiseen. On häpeällistä, miten helposti tällaisissa tärkeissä periaatteellisissa asioissa joustettiin ja asetettiin vaaraan Suomeen turvaan hakeutuneet ihmiset.

    SKP vastusti ja vastustaa Suomen Nato-jäsenyyttä. Muut puolueet kuitenkin hyväksyivät jäsenyyden ja alistuivat samalla Turkin vaatimuksiin luovuttaa Turkkiin henkilöitä, jotka Turkki luokittelee itselleen vihamielisiksi tai terroristeiksi. Vastuu nyt tapahtuneesta laittomasta pidättämisestä on kaikilla eduskuntapuolueilla, sillä niistä yksikään ei asettanut ihmisoikeuskysymyksiä kynnyskysymykseksi Natoon liittymiselle. Nyt kurdit joutuvat kantamaan tämän vatuloinnin seuraukset.

    Turkissa terroristiksi voidaan leimata mielivaltaisesti esimerkiksi henkilö, joka Suomessa osallistuu kurdien oikeuksia puolustavaan täysin lailliseen ja rauhanomaiseen mielenosoitukseen. Suomen viranomaisten on toimittava niin, että täysin tekaistujen syytteiden perusteella vangittu Suomen kansalainen pääsee pikaisesti vapaaksi ja palaamaan Suomeen. Suomen on tässä tapauksessa ja aina muutenkin noudatettava ihmisoikeussopimuksia.

    Uusimmat artikkelit

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistit yhdessä Kuuban puolesta

    Euroopan ja Pohjois-Amerikan kommunistiset puolueet ja järjestöt ovat julkaisseet yhteisen aiepöytäkirjan Kuuban tukemiseksi.

    DSC 1065
    1.7.2026
    SKP

    Communists from Europe and North America for Cuba

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride on myös taistelua leivästä ja turvasta 

    WhatsApp Image 2026 06 27 at 18.39.03
    29.6.2026
    Punainen sateenkaari

    Pride is also a struggle for bread and security

    D853811
    17.6.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Eduskunta avasi oven ydinaseille Suomeen

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7834 1346
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    european-left.org
    european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste