logo
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska
    • Etusivu
    • Kampanjat
      • Ympäristö
      • Rauha
      • Perusturva1500
      • Parempi työaika
    • Puolue
      • Suomen kommunistinen puolue r.p.
      • SKP:n puolueohjelma
      • SKP:n säännöt
      • Asiakirjat
      • Puolueen johto
      • SKP:n valtakunnalliset työryhmät ja vetäjien yhteystiedot
      • Piirijärjestöt
      • Nuoret
      • Puolueen historia
    • Tapahtumat
    • Jäseneksi
    • Lahjoita
    • In English
    • På svenska

    Porvaribudjetti ajaa alas hyvinvointia – tarvitaan vallanvaihto, palkankorotukset, perusturvauudistus ja rauhanbudjetti

    Ajankohtaista
    Avainsanat: budjetti, Sipilän hallitus, talousarvio 2018
    10.8.2017 - 12:34
    SKP
    Jp ja Petra
    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen ja SKP:n pääsihteeri Petra Packalén antavat täystyrmäyksen valtionvarainministeri Petteri Orpon porvaribudjetille

    Leikkauspolitiikasta ja kansankyykyttämisestä kuuluisaksi tullut Juha Sipilän hallitus ja sen kuripolitiikan valtiovarainministeriö on saanut valmiiksi esityksensä ensi vuoden talousarvioksi.

    – Nämä meidän oikeistolaiset päättäjät on täysin vieraantuneet siitä, mitä työpaikoilla ja ihmisten elämässä tapahtuu joka päivä. Ihmisillä jää laskuja maksamatta ja lääkkeitä apteekkiin, kun työstä ei saa asianmukaista korvausta. Työpaikkojen kahvipöydissä ei enää suunnitella tulevaisuutta, kun vakituiset työsopimukset on kiven alla joka alalla. Sipilän jengi puhuu edelleen tuotannon tehostamisesta, vaikka tuotannosta saatavat voitot on isompia kuin koskaan. Se on tuhoon tuomittu linja. Tässä kohtaa tarvitaan lyhyempiä työpäiviä ansiotasoa alentamatta. Työpaikkoja syntyy työtä jakamalla ja pitämällä palvelut yhteisessä omistuksessa, vaatii SKP:n pääsihteeri Petra Packalén

    Valtiovarainministeri Petteri Orpon esittelemällä porvaribudjetilla jatketaan oikeistolaista julkisen sektorin alasajoa, vaikka ministeriön sivut muuta propagoivat. Pelkästään esitetyn talousarvion loppusumma on jo tämänvuotista pienempi, 55,4 miljardia euroa. On selvää, että jo tässä konkretisoituu porvarien päälinja siitä, että valtion ja julkisen sektorin resursseja ja mahdollisuuksia yhteisvastuusta ja palvelujen yhteistuottamisesta ajetaan alas. Orpon budjetilla ajetaan alas hyvinvointiyhteiskuntaa. Budjetti kertoo siitä, että julkista rahaa halutaan yksityistä sektoria ja yrittämistä tukemaan, kritisoi SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen tuoreeltaan.

    Valtio ottaa ensi vuonna 3,4 miljardia uutta velkaa, mikä on kaksi miljardia vähemmän kuin tälle vuodelle arvioitiin. Valtion huomattavasti vahvistuneesta taloustilanteesta huolimatta Petteri Orpon budjettiesitys ti ei sisällä merkittäviä uusia menonlisäyksiä. Budjetissa valtion verotulot kasvavat viime vuodesta runsaalla miljardilla yli 43 miljardiin euroon.

    SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen ja SKP:n pääsihteeri Petra Packalén tyrmäävät valtionvarainministeri Petteri Orpon porvaribudjetin työläisen näkökulmasta täysin riittämättömänä.

    – Tarvitsemme täyskäännöksen nykyiseen uusliberalistiseen politiikkaan. Orpon budjetti osoittaa yhteisten rahan käytön väärän suunnan ja siksi hallituksen on syytä erota. Hallitus ja nykyinen budjetti ei ole kansan edun mukainen. Työläiset pärjätäkseen tarvitsevat nyt kauttalinjan vähintään 5 % palkankorotukset, joita porvaribudjetti ei selvästikään ole sisään rakentanut. Budjetti ei myöskään huomioi kiireellistä tarvetta uudistaa suomalaista sosiaaliturvaa. Kaikki ne jotka eivät omalla työllään voi omaa perusturvaa rakentaa tarvitsevat nykyistä paremman perusturvan. SKP:n aloite 1200 perusturvasta on akuutisti tarpeellinen. Mitä teemme hallituksella tai budjetilla joka ei pidä koko kansaa samassa veneessä vaan rakentaa lisää muskeleita eliitille ja jättää köyhät kylmään rantaveteen kahlaamaa ja moni hukkuu parempaa tavoitellessa, kritisoi Väisänen.

    Tarvitaan rauhanbudjetti

    Hallitus tekee veroratkaisut elokuun lopulla. Palkkaverotus ilmeisesti kevenee koska hallitusohjelmassa on sovittu, ettei kenenkään verotus saa kiristyä hallituskauden aikana.

    Porvaribudjetissa luvataan armeijalle runsaat 50 miljoonaa euroa lisärahaa puolustukseen. Poliisien määrä on tarkoitus pitää nykytasolla eli noin 7200 poliisissa. Lisäksi on suunniteltu, että vahaiskasvatusmaksut alenevat, koulutusleikkauksia paikkaillaan, huoltajien opintotuki nousee, muutama väylähanke alkaa, autovero laskee ja paljon kritisoituihin työttömien haastatteluihin on esitetty lisärahaa.

    – Tässä rauhan perspektiivistä epävarmassa maailman tilanteessa myös talousarvioissa tulisi näkyä rauhan aloitteita. Tässä Orpon budjetissa ei ole mitään aloitetta sille, että nykyiset vihakuvat ja askeleet kohti tiiviimpää liittolais-suhdetta Yhdysvaltoihin ja Natoon muuttuisivat. Vielä Suomen asemenot eivät ole Naton vaatimaa 2 % bruttokansantuotteesta mutta siihen porvarit budjettejamme kehittävät. Rauhanjärjestöjen rauhantyön määrärahat on palautettava opetus- ja kulttuuriministeriön vuosittaisiin avustuksiin. Esitän, että rauhanjärjestöjen vuosiavustukset palautetaan ja korotetaan miljoonaan euroon, vanhojen toimijoiden tukea vahvistetaan ja mahdollistetaan uusien toimijoiden rahoitus. Samoin ulkoministeriöön tarvitaan uusia hankemäärärahoja, joilla kansalaisjärjestöt voivat aloittaa erilaisia koko kansalaisyhteiskuntaa käsittäviä solidaarisuus ja kehitysyhteistyöhankkeita Venäjälle. Vihanpidon sijaan tarvitaan ystävyyden hankkeita ja nykyisen militarisoivan budjetin sijaan tarvitaan rauhanbudjetteja, korostaa SKP:n puheenjohtaja JP (Juha-Pekka) Väisänen.

    Uusimmat artikkelit

    norjatiikeri
    3.1.2026
    SKP:n poliittinen toimikunta

    Yhdysvaltojen hyökkäys tuomittava!

    Yhdysvaltojen hyökkäys Caracasiin ja Venezuelan presidentin kaappaaminen ovat törkeä kansainvälisen oikeuden loukkaus ja osoittavat, ettei Yhdysvallat kunnioita itsenäisten v

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!
    19.12.2025
    Tiina Sandberg

    Punaisen tähden loisteessa kohti rauhaisampaa vuotta 2026!

    Kuvituskuva vauva ja lelut Kuva Petra Packalén
    11.12.2025
    SKP

    Lasten hyvinvointi ei ole kuluerä – Kommunistit vaativat lapsilisien ulottamista 18 ikävuoteen asti

    586879655 1254933930002960 2517850894478525094 n
    9.12.2025
    skp:n keskuskomitea

    Oikeus uhrataan suurvaltapolitiikalle

    20220515 DSC 0167 0
    24.11.2025
    skp:n keskuskomitea

    Rahat soteen, ei sotaan

    Yhteystiedot

    SKP:n toimisto
    Osoite: Viljatie 4 B 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: (09) 7743 8150
    Sähköposti: 

    european left logo

    SKP on Euroopan Vasemmistopuolueen jäsen.
    www.european-left.org
    www.european-left.org/manifesto/

    youtube

    Copyright 2026 © SKP | Tietosuojaseloste